8 Dub

7 otázek pro reprezentačního trenéra atletiky, Tomáše Brůnu

Rozhovor s Tomášem Brůnou, novým trenérem atletické reprezentace.

1. Tomáši, právě jste se vrátil ze soustředění atletů v Turecku. S jakým cílem jste na toto soustředění odjížděli a podařilo se Vaše tréninkové předpoklady a plány naplnit?

Plány jsou jasné, dorazit na soustředění v plném počtu, bez zdravotních problémů a tak se vrátit i domů. Březen a duben jsou měsíce intenzivní zátěže, proto jsem se zaměřil a sledoval sportovce, jaký styl tréninku komu vyhovuje.
Soustředění v Turecku byla aktivita občanského sdružení OSAV, členové svazu věnovali velké úsilí tréninku a přípravě na důležitou sezónu, zakončenou Paralympiádou v čínském Pekingu. Podmínky byly velmi příznivé a dvoufázové tréninky se velmi osvědčily již před MS v holandském Assenu. Viděl jsem na většině zdravou únavu a spokojenost z odvedené práce. Sportovcem, který měl od samého začátku zdravotní problémy byl Karel Liška, o kterého se vzorně starala část doprovodů, nakonec se podařilo Karla zotavit a i on byl začal plně trénovat.

2. Jste novým reprezentačním trenérem atletiky. Jaké jsou Vaše hlavní cíle a plány v této funkci?

Nejsem funkcionář, jsem sportovec a až dlouho poté možná funkcionář a takový bude i můj postoj k fungování sekce atletiky. Cílem je prvotně zvládnout letošní rok, připravit kvalitně celý tým na Paralympijské hry v Pekingu a následně zajistit plynulý přechod do běžného režimu sportu. Tzn. postupně nastavit plán a vytvořit platný kalendář na rok 2009, se svazovým Mistrovstvím České republiky. Chtěl bych také oslovit potenciální nové členy do týmu atletů, nabídnout mladým sportovcům nové životní možnosti a najít cestu, jak propojit závody nepostižených se závody tělesně postižených sportovců.

3. Vaším úkolem má být i sestavení nového realizačního týmu reprezentace ČR a sekce atletiky. Můžete prozradit, koho jste vybral za své nejbližší spolupracovníky?

Prozradím, je to trenérka vrhů a hodů vozíčkářů Vlasta Hofmanová, sprinter a bývalý reprezentant České republiky v čtyřbobu Mgr. Stanislav Leníček, trenér atletiky Zdeněk Přívratský a fyzioterapeutka Jana Kuncová. Následně svaz potvrdí složení STK. Složení je proto takové, aby co nejvíce vyjádřilo a podpořilo rozšíření atletické základny. Před zvolením členů sekce jsem oslovil více kandidátů, kteří mě měli za úkol zpracovat návrh kroků, jak budou v případě jmenování postupovat.

4. Máte nějaký plán či program péče o mládež či talentované jedince?

Vše je v plenkách, vím jen sám za sebe, že jsem organizoval podobný projekt pod patronací Nadace Vodafone pro nábor nováčků vozíčkářů a byl velmi přínosný po všech stránkách. Vytvoření programu pro mládež byl také jeden z prvních bodů, které jsem předkládal svazu jako návrh mého plánu. Chtěl bych s pomocí škol a rehabilitačních ústavů začlenit tělesně postižené děti do atletických aktivit tělocviku a nadále s nimi pracovat v atletických klubech.

5. Atletika na reprezentační úrovni, to jsou v současné době prakticky a pouze vrhači vozíčkáři, kteří představují absolutní světovou špičku. VV ČATHS Vám jako jeden z hlavních úkolů uložil revitalizaci ostatních disciplín, běhů a skoků, včetně důrazu na atletiku „stojících“, tedy především amputářů. Jaké máte představy o realizaci tohoto záměru?

Ano vozíčkáři opravdu zastupují českou atletiku velmi úspěšně, za poslední roky patří díky OSAVu, který udržel funkčnost a nedopustil rozpad, zvlášť pak Martinu Němcovi, který nad vším držel a drží pevnou ruku. Je to velmi podobné jako s programem pro mládež, tzn., oslovením ústavů a mediální kampaní vytvořit fungující sportovní systém regiónů, krajů a finálně jak u mládeže tak i u dorostu a juniorů umožnit republikové mistrovství. Vidím to sám na všech mezinárodních závodech, že nám tito sportovci chybí. Uděláme proto s celým týmem všechno proto, abychom za rok mohli říci …..ano máme atletiku běhů, skoků i stojících!

6. Pojede do Pekingu někdo, kdo zatím nemá větší mezinárodní úspěchy a kdo by, podle vašeho názoru, mohl velmi mile překvapit?

Ano, jsou to pardubičtí svěřenci Evy Vindové, nováček reprezentace Jan Vaněk F51 a Zbyněk Sýkora F55. Honza je velmi ambiciózní a svědomitý sportovec, již na prvním soustředěním loni v Českých Budějovicích jsem z něj cítil sportovního ducha. Zbyněk stojí prozatím před pootevřenými dveřmi, nějaký ten centimetr mu do B limitu ještě chybí, ale věřím, že překvapí a pod vedením zkušené pardubické trenérky doplní tým na paralympiádu.

7. Prosím prozraďte, jaký program má reprezentační tým na nejbližší měsíce?

Zítra odlétáme na pozvání do Arabských Emirátů, v květnu na pozvání do Anglie na světové VISA hry, zároveň začíná KB Český Pohár sdružení OSAV, velké množství členů svazu se každoročně účastní, každé kolo KB poháru je sankcionované organizací IWAS. Jelikož po rozpadu fungujících vztahů svazu a atletů vzniklo velmi dobře fungující sdružení atletů vozíčkářů, převzalo na sebe všechny povinnosti spojené s pořádáním závodů a organizováním výjezdu na velké mezinárodní závody a nastavilo kroky, které umožňují sportovcům sportovat, je tento pohár v ČR i ve světě ojedinělý a velmi kvalitní.
I proto je mým cílem podpořit takovou aktivitu vytvořením široké svazové základny mládeže, která postupně přejde do dospělé kategorie a rozšíří řady sportovců na KB poháru. Jelikož bylo mé jmenování do funkce až v letošním roce, nestihl se vytvořit platný svazový kalendář, ani svazové mistrovství České republiky, proto máme v plánu s reprezentací A vycestovat v červnu na Mezinárodní mistrovství Německa. Posledním a tím největším závodem bude od 6. září Paralympiáda v Číně.


FOTO: archiv ASK Elna Počerady